Training Dates 2015 - 2016

TRA Meetings 2015 – 2016

Term 1

Term 2

Term 3

Term 4

Term 5

Term 6

Headteachers : Monday

3rd week – 6 / year 

Chair: Lee Selby

2:00 – 4:00

21.9.2015

Homewood

2:00 – 4:00

16.11.2015

Egerton

2:00 – 4:00

18.1.2016

Homewood

2:00 – 4:00

7.3.2016

Charing

2:00 – 4:00

25.4.2016

Homewood

2:00 – 4:00

20.6.2016

Goldwyn

Deputy Headteachers: Thursday

4th  week – 3 / year

Chair: Laura Burton,  Egerton     HT: Rachael Harrington

1:30 – 3:30

1.10.2015

Woodchurch

 

1:30 – 3:30

28.1.2016

High Halden

 

 

1:30 – 3:30

5.5.2016

St Michaels

 

 

Literacy leaders - Thursday

4th  week - 3 / year

Chair: Sophie Beale, Bethersden    HT: Emma Dyer

 

1:30 – 3:30

26.11.2015

Bethersden

 

1:30 – 3:30

17.3.2016

High Halden

 

1:30 – 3:30

30.6.2016

Tenterden Infants

Maths leaders - Tuesday

5th  week -  3 / year

Chair: Jackie Brown, Woodchurch    HT: Lee Selby

 

1:30 – 3:30

1.12.2015

Egerton

 

1:30 – 3:30

22.3.2016

Woodchurch

 

1:30 – 3:30

5.7.2016

Bethersden

SENCo :Wednesday 5th week -3/ year

Chair: Jane Voller, Egerton    

HT: Anita Rivers

1:30 – 3:30

14.10.2015

Rolvenden

 

1:30 – 3:30

3.2.2016

Goldwyn

 

1:30 – 3:30

11.5.2016

Tenterden Juniors

 

IT/ Computing – Wednesday 3/year

Chair: Helen Tester,  John Mayne  

HT: Sara Williamson

3:45 – 5:00

14.10.2015

St. Michaels

 

3:45 – 5:00

10.2.2016

Tenterden Juniors

 

3:45 – 5:00

18.5.2016

St Michaels

 

Science/ DT – Wednesday  3 /year

Chair: Steve Brown, John Mayne 

HT: Melanie Williams

3:45 – 5:00

14.10.2015

Homewood

 

3:45 – 5:00

10.2.2016

John Mayne

 

3:45 – 5:00

18.5.2016

Woodchurch

 

Art/ Music – Wednesday     1 /year

Chair: ?, Rolvenden 

HT: Claire Frost

 

3:45 – 5:00

2.12.2015

Wittersham

 

 

 

 

RE       Wednesday   2 /year

Chair: Janice Osborne, Charing

HT: Alison Crockford

 

3:45 – 5:00

2.12.2015

Charing

 

3:45 – 5:00

16.3.2016

Tenterden Infants

 

 

History / Geography   Wed 1/year

Chair: (Tenterden Juniors)

HT: Gillian Guthrie

 

3:45 – 5:00

2.12.2015

Tenterden Juniors

 

 

 

 

PE – Wednesday     1 / year

Chair: Andy Heath, High Halden

Over sight: Niki Marchant

 

3:45 – 5:00

2.12.2015

St Michaels

 

 

 

 

Languages- Wednesday     3 / year

Chair: Gavin Mills, Homewood

HT: Sally Lees

3:45 – 5:00

14.10.2015

Homewood

 

3:45 – 5:00

10.2.2016

Bethersden

 

3:30 – 5:00

18.5.2016

Homewood

 

Early Years – Wednesday   3 / year

Chair: Katie Holmes, High Halden

HT: Kelly Burlton

 

2:00 – 3:30

2.12.2015

High Halden

 

2:30 – 4:00

23.3.2016

John Mayne

2:30 – 4:00

25.5.2016

Tenterden Infants