Art Lesson

2017 - 2018 Meeting Programme

Headteachers

Mondays: 6 per year from 1pm

Chair: Rachael Harrington, Woodchurch

Term 1

Term 2

Term 3

18/09/2017

1pm – 4pm

Woodchurch

13/11/2017

1pm – 4pm

Homewood

22/01/2018

1pm – 4pm

Tenterden Juniors

Term 4

Term 5

Term 6

05/03/2018

1pm – 4pm

Homewood

30/04/2018

1pm – 4pm

18/06/2018

1pm – 4pm

Homewood

 

Deputy Headteachers

Wednesday: 3 per year

Chair: Laura Burton, Egerton

Term 2

Term 4

Term 6

22/11/2017

1pm – 3pm

Woodchurch

31/01/2018

1pm – 3pm

Woodchurch

27/06/2018

1pm – 3pm

Woodchurch

 

SENCos & FLOs

Wednesday: 3 per year after school

Chair: Heather Winter, High Halden

Term 2

Term 4

Term 6

22/11/2017

3.30pm – 5pm

High Halden

31/03/2018

3.30pm – 5pm

High Halden

27/06/2018

3.30pm – 5pm

High Halden

 

Maths Leaders

Wednesday: 3 per year after school

Chair: Sam Crinnon, Tenterden

Term 1

Term 3

Term 5

04/11/2017

3.30pm – 5pm

Tenterden Juniors

31/01/2018

3.30pm – 5pm

Tenterden Juniors

02/05/2018

3.30pm – 5pm

Tenterden Juniors

 

English Leaders

Wednesday: 3 per year after school

Chair: Sara Williamson, St. Michael’s

Term 1

Term 3

Term 5

04/11/2017

3.30pm – 5pm

St. Michael's

31/01/2018

3.30pm – 5pm

St. Michael's

02/05/2018

3.30pm – 5pm

St. Michael's

 

Pupil Premium Champions

Mondays: 3 per year after school

Chair: Stuart Gawthorpe, Bethersden

Term 1

Term 3

Term 5

16/10/2017

3.30pm – 4.30pm

Bethersden

05/02/2018

3.30pm – 4.30pm

Bethersden

21/05/2018

3.30pm – 4.30pm

Bethersden

 

Year Group Staff Meeting

Wednesdays: 3 per year after school

All together for brief TRA update and then about an hour together in separate rooms as EYFS, Yr 1/2, Yr 3/4, Yr 5/6/7.

Term 1

Term 3

Term 5

29/11/2017

3.45pm – 5pm

Woodchurch

21/03/2018

3.45pm – 5pm

High Halden

04/07/2018

3.45pm – 5pm

Tenterden Junior

 

Safeguarding Training

Wednesday: All staff (Teachers and TAs)

Sara Williamson

06/09/2017

4pm – 6pm

High Halden

 

NQT & NQT + 1 Meeting

TBC

 

English Moderation

Group 1: Bethersden, Egerton, High Halden, Homewood,  Goldwyn

Group 2: John Mayne, Rolvenden, St. Michael’s

Group 3: Tenterden Inf/Jun, Wittersham, Woodchurch

Term 2

Term 4

Term 6

To be arranged by groups for this term

To be arranged by groups for this term

To be arranged by groups for this term

 

Governor Training

Term 2

Term 4

06/11/2017

6pm-8pm

Homewood

12/03/2018

6pm - 8pm

Homewood

Other Important Dates:

TRA INSET - 24/11/2017

TRA Planning - 03/07/2018

 

The ‘Chair’ of the meetings to email out agendas, including adding to TRA bulletin a week before (Thursday). Meetings to only be rearranged through RH/HTs meeting only. Good attendance is vital for these to be worthwhile meetings.